AMR vs AGV robot: jaký je rozdíl?

Jedno velké téma. Automatizace interní logistiky je opakujícím se problémem velkých i malých společností. Proč využívat zaměstnance k přesunu materiálů, když můžete tyto úkoly automatizovat a přenechat je na AMR roboty? Tímto se zaměstnanci mohou soustředit na činnosti s vyšší hodnotou.

Automatizací přepravy materiálu mohou organizace optimalizovat produktivitu a efektivněji plánovat dodávky, aby se snížila úzká místa ve výrobě.

Až donedávna byla tradiční automaticky řízená vozidla (AGV) jedinou možností pro automatizaci interních přepravních úkolů. AGV jsou známým příslušenstvím ve velkých pevných instalacích, kde je potřeba opakujících se konzistentních dodávek materiálu a kde lze tolerovat velké počáteční náklady a dlouhou návratnost investic.

Dnes však AGV čelí výzvě sofistikovanější, flexibilnější a nákladově efektivnější technologie autonomních mobilních robotů (AMR). Zatímco AGV i AMR přesouvají materiály z jednoho místa na druhé, tam podobnosti přestávají.

Jasně dané trasy vs inteligentní navigace

Zatímco AGV má minimální palubní inteligenci a může poslouchat pouze jednoduché programovací instrukce, AMR se naviguje pomocí map, které jeho software vytváří na místě, nebo pomocí předem nahraných výkresů zařízení.

Aby se AGV mohli pohybovat musejí být vedeny dráty, magnetickými proužky nebo senzory. AGV dokáže detekovat překážky před sebou, ale nedokáže se kolem nich pohybovat, takže se jednoduše zastaví ve svých stopách, dokud překážku neodstraní.

AMR využívá data z kamer a vestavěných senzorů a laserových skenerů i sofistikovaný software, který mu umožňuje detekovat své okolí a zvolit nejefektivnější cestu k cíli. Funguje zcela autonomně a pokud se před ním vyskytnou vysokozdvižné vozíky, palety, lidé nebo jiné překážky, AMR je bezpečně obejde a použije nejlepší alternativní trasu. To optimalizuje produktivitu tím, že zajišťuje, že tok materiálu zůstane podle plánu.

Málo aplikací vs vysoká flexibilita

Díky tomuto autonomnímu provozu je AMR mnohem flexibilnější než AGV. AGV jsou omezena na sledování přísné trasy, která je integrována do zařízení – obvykle je instalována v podlaze. To znamená, že aplikace jsou omezené a AGV provádí stejný úkol dodávky po celou dobu své životnosti. Změny jsou prostě příliš drahé a rušivé na to, aby byly nákladově efektivní.

AMR však potřebuje ke změně svého poslání pouze jednoduché softwarové úpravy, takže stejný robot může provádět řadu různých úkolů na různých místech a automaticky provádět úpravy, aby vyhovoval měnícím se prostředím a požadavkům výroby. Úlohy AMR lze ovládat přes rozhraní robota nebo konfigurovat pomocí softwaru pro řízení vozového parku pro více robotů, které automaticky upřednostňují objednávky a robota, který se pro daný úkol nejlépe hodí na základě pozice a dostupnosti. Jakmile je poslání stanoveno, zaměstnanci nemusí trávit čas koordinací práce robotů, což jim umožňuje soustředit se na práci s vysokou hodnotou, která přispívá k úspěchu společnosti.

Drahé vs. nákladově efektivní

Ačkoli AMR je složen z mnohem pokročilejší technologie než AGV, je to obvykle méně nákladné řešení. AMR nepotřebuje dráty, magnetické proužky nebo jiné nákladné úpravy infrastruktury budovy, takže je rychlejší a levnější uvést AMR do provozu a bez nákladného narušení výroby v procesu. Protože AMR lze nasadit rychle a snadno, přidávají téměř okamžitě novou efektivitu. S nízkými počátečními náklady a rychlou optimalizací procesů nabízejí pozoruhodně rychlou návratnost investic – často za méně než šest měsíců. Jak podniky rostou, implementace AMR se může rozšířit současně s minimálními dodatečnými náklady.

Moderní výrobní prostředí již nemůže být závislé na nákladných a nepružných starších technologiích. Stejně tak si nemohou dovolit pokračovat v neproduktivní ruční přepravě materiálů, zvláště na dnešním napjatém trhu práce. Autonomní mobilní roboty jsou lepší než AGV z hlediska flexibility, nákladové efektivity, návratnosti investic a optimalizace produktivity. V určitém okamžiku si všechny společnosti musí položit otázku: Můžeme si dovolit nepoužívat AMR?

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4