Trendy v opracovávání kovových povrchů - laser
Místo klasického čištění a broušení brusnými kotouči a pastami se čím dál více implementuje laserové čištění, které má oproti tomu mechanickému zajímavé výhody. Jaké výhody mají obě varianty se dozvíte v tomto článku.
Mechanické čištění
Stará dobrá klasika. Stále ještě používaná technika čištění, broušení a leštění kovových předmětů před dalším opracování je výhodná v tom, že pro ni není třeba přílišného zaučení, či specializace. Teorie a pár zkoušení a dostane se vám pohyb lehce do ruky. Mechanické čištění a broušení probíhá buď ručně, mobilním brusným kotoučem, nebo strojem. Rozlišují se metody podle toho, jaký předmět se zrovna opracovává. Je-li potřeba dostat se do drobných záhybů malého předmětu, nebude potřeba velký brusný kotouč a naopak nelze provádět čištění brusným papírem na velké strojové součástce.
Mezi výbavu manuálního broušení patří:
- Brusné papíry různých hrubostí
- Brusné pasty
- Utěrky
- Brýle
- Ochrana dýchacích cest
Laserové čištění
Největší výhody spočívají v tom, že laser nevytváří při svém působení žádný prach, který by se dostal do ovzduší a dýchacích cest zaměstnance. Laser také nedělá chyby - pokud je správně nastaven. Velmi šetrně odstraní pouze to, na co ho nastavíte a nehrozí nehoda a poškození původního materiálu. Laser se také nachází v mobilní verzi, kterou si specialista může vzít s sebou do podniku, kde má čistit a věnovat se čištění rovnou na nerozebraném stroji.